Παρασκευή, 20/09/2024

Τουρνουά Rapid της ΕΣΣΠΕΠ διοργάνωσε ο Σκακιστικός Όμιλος Άστρους (εικόνες)

Το Σαββατοκύριακο 7 και 8 Σεπτεμβρίου διοργανώθηκε στο Παράλιο Άστρους το 19ο Τουρνουά Rapid της ΕΣΣΠΕΠ που διοργάνωσε ο Σκακιστικός Όμιλος Άστρους.
Από την ομάδα του Σκακιστικού Συλλόγου Τρίπολης (ΣΣΤ) υπήρξαν αρκετές συμμετοχές σε μια χρονιά που ο αριθμός των συμμετεχόντων ξεπέρασε κάθε προηγούμενο.
Στην κατηγορία OPEN οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 80 όπου ο αθλητής του ΣΣΤ Γιαννούλης Ηλίας έφτασε τους 4 1/2 βαθμούς ισοβαθμώντας στις πολύ υψηλές τελικές θέσεις της βαθμολογίας.
Στην κατηγορία των αθλητών κάτω των 12 ετών οι συμμετοχές ήταν περισσότερες από 60.
Από τον ΣΣΤ, στην κατηγορία του ο Αγγελάκης Δημήτρης πήρε την πρώτη θέση με 5.5 βαθμούς ενώ δεύτερος ήταν ο Σπυρόπουλος Χρίστος με 5 βαθμούς σε 7 αγώνες και τιμήθηκαν με το χρυσό και αργυρό μετάλλιο αντίστοιχα.
Στην κατηγορία των κοριτσιών η Κοσμοπούλου Αθανασία πήρε την 2η θέση ενώ Κοσμοπούλου Μαρία πήρε την 3η.
Έπαιξαν επίσης με πάθος και αγωνιστικότητα η Κοσμοπούλου Σοφία και ο Σωτηρόπουλος Χριστόφορος.