Τρίτη, 23/04/2024

Αθλητικά

Ολυμπιακός – Μίλαν 3-0 | Ιστορικός θρίαμβος, πρωταθλητές Ευρώπης οι ερυθρόλευκοι!

• Κατηγορία Αθλητικά
Ένας... μαγικός Ολυμπιακός διέλυσε με 3-0 τη Μίλαν και έγραψε ιστορία κατακτώντας το τρόπαιο της Youth League στη Νιόν, που αποτελεί και τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο ελληνικής ομάδας στο ποδόσφαιρο.
Διαβάστε περισσότερα...

Στην Τρίπολη ο Πρόεδρος της ΕΟΚ, Βαγγέλης Λιόλιος

Τον Πρόεδρο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, Βαγγέλη Λιόλιο, υποδέχτηκε ο Περιφερειάρχης Πελοποννήσου, Δημήτρης Πτωχός, στην έδρα της Περιφέρειας, στην Τρίπολη, την Δευτέρα 22 Απριλίου.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας στην Τρίπολη | Τα φωτογραφικά "κλικ" του αγώνα!

Η πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας ολοκληρώθηκε στο Στρατιωτικό Αεροδρόμιο της Τρίπολης με τους οδηγούς των κατηγοριών Ν+Α, Ε, Formula Saloon και Ιστορικών να προσφέρουν όμορφο θέαμα στην επανέναρξη του θεσμού έπειτα από αρκετά χρόνια.

Νταμπλούχος ο Παναρκαδικός | Μετά το πρωτάθλημα, σήκωσε και το κύπελλο!

Ο τελικός του Κυπέλλου Αρκαδίας πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής (21/04) στο Δημοτικό γήπεδο Άστρους παρουσία πολλών φιλάθλων του Αρκαδικού ποδοσφαίρου και υπό το βλέμμα των Δημάρχων Βόρειας Κυνουρίας, Νότιας Κυνουρίας και Τρίπολης, με τον ΑΣ Λεωνίδιου ως τυπικά «γηπεδούχο» να αντιμετωπίζει τον Παναρκαδικό. Μετά από ένα αρκετά ενδιαφέρον από αγωνιστικής άποψης τελικό, ο Παναρκαδικός ΑΟ επικράτησε με σκορ 1-2 της «ερυθρόλευκης» ομάδας και κατάκτησε τον τίτλου της Κυπελλούχου Αρκαδίας για τη σεζόν 2023-24, εξασφαλίζοντας μάλιστα και το «νταμπλ» της φετινής χρονιάς. Το ματς ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο και κλασικές στιγμές για να σημειώσουν και άλλα τέρματα. Στο α’ ημίχρονο το Λεωνίδιο μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μετά από φάση διαρκείας στο 10’ και ύστερα από κόρνερ, με τον Μπακάλη να σκοράρει μετά από σουτ που κόντραρε και ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-1. Στο 17’ βρέθηκε μια «ανάσα» από το 2-0 όταν μετά από γύρισμα από δεξιά το πλασέ στην κίνηση του Ντομαζέτι σταμάτησε στο δοκάρι του Καψιμάλη. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η ομάδα της Νότιας Κυνουρίας είχε τον έλεγχο του ματς σε σημαντικό βαθμό στηριζόμενος και στην συνεπή αμυντική λειτουργία της.

Στην επανάληψη ο Παναρκαδικός ΑΟ μπήκε «μεταμορφωμένος» προς το καλύτερο. Διορθωτικές κινήσεις με την παρουσία του Νίκου Λυμπερόπουλου στο χώρο του κέντρου, αλλά και σαφέστατα καλύτερη λειτουργία σε δημιουργία και εκτέλεση οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο 47’ μετά από εκτέλεση κόρνερ και πλασέ του Στρέμπα από την αντίπαλη περιοχή. Με καλές χαμένες στιγμές στη συνέχεια η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε στο 66’ να φτάσει στην ολική ανατροπή. Ο Παπαλάμπρος συγκεκριμένα ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή αντικανονικά από τον Μπακάλη, ο κ. Γεωργόπουλος υπέδειξε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Στρέμπας για το 2-1.

Οι «πράσινοι» στο τελευταίο 25λεπτο κράτησαν στην άμυνα την όποια πίεση του Λεωνιδίου και έφτασαν τελικά στη νίκη και την κατάκτηση του Κυπέλλου Αρκαδίας. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νίκος Γεωργόπουλος (Αρκαδίας). ΒΟΗΘΟΙ: Παναγιώτης Τσούκας (Αρκαδίας), Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος (Αρκαδίας).

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Κουρτέσης (Αρκαδίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Σωτήριος Μπέλτσος (Αρκαδίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Ιωάννης Πορφύρης (Αρκαδίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 10’ Μπακάλης-Κέλλυ | 47’ Στρέμπας, 66’ (πεν.) Στρέμπας.

ΑΣΙΣΤ: 47’ Μιχόπουλος ΔΟΚΑΡΙΑ: 17’ Ντομαζέτι | 90’ Στρέμπας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10’ Λάτσης, 35’ Κατσίχτης (προπον.) | 87’ Γιαννακούρας.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: –

ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΑΣ (Αργύρης Κατσίχτης): Γιαννούσης Κ., Λάτσης Γρ.., Μπαλαρίνης, Μπακάλης-Κέλλυ, Γκέκας, Βρεττάκης, Γιαννούσης, Κωνσταντάς (77’ Δαύρος), Κρεβατάς, Λάτσης Γιωρ.-Α.., Ντομαζέτι (60’ Ρεντούλης Μ.).

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ ΑΟ (Σπύρος Λαγός): Καψιμάλης, Τσακωνάκος, Κολοστούμπης (77’ Δαύρος), Οπόκου, Νάνος, Παναγόπουλος (81’ Λυμπερόπουλος Δ.), Μιχόπουλος, Γιαννακούρας, Στρέμπας, Σαραντόπουλος (46’ Λυμπερόπουλος Ν.), Παπαλάμπρος (86’ Κοπρένκα).

Μεγάλη «επιστροφή» του Μηχανοκίνητου Αθλητισμού στην Τρίπολη (vd)

Την Κυριακή (21/04) διεξήχθη στην Αρκαδική πρωτεύουσα και στο Αεροδρόμιο της 124 Πτέρυγας Βασικής Εκπαίδευσης ο 1ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας Αυτοκινήτων. Πρόκειται για τον έναν εκ των τριών αγώνων που θα διεξαχθούν για τη φετινή διοργάνωση με τη συμμετοχή περισσότερων από 40 οδηγών σε διάφορες κατηγορίες από όλη τη χώρα.

Ράσταβατς: «Πραγματοποιήσαμε ένα από τα χειρότερα μας πρώτα ημίχρονα»

«Διπλό» παραμονής του Παναιτωλικού στην Τρίπολη

Ο Παναιτωλικός στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, πέρασε νικηφόρα (2-0) από την Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα κι έκανε το βαθμολογικό άλμα που επιζητούσε, καθώς έφτασε στους 30 βαθμούς και άφησε πίσω του Βόλο και Κηφισιά.